Informace

Porta coeli (Brána nebes) je ženský klášter ze 13. století, ve kterém i v dnešní době žije komunita sester cisterciaček. Proslavenými dominantami tohoto kláštera jsou bohatě zdobený gotický portál v západním průčelí románsko-gotické baziliky Nanebevzetí Panny Marie, kapitulní síň a křížová chodba.

Poloha kláštera

Klášter Porta coeli se nachází v obci Předklášteří, která přímo sousedí s městem Tišnov nazývaným "brána Vysočiny". Předklášteří leží přibližně 25km severozápadně od Brna a je součástí mikroregionu Porta.

Muzeum

V areálu kláštera se nachází Podhorácké muzeum, ve kterém mohou návštěvníci shlédnout stálou expozici s názvem "Dějiny a současnost kláštera Porta coeli".

Při prohlídce kostela s průvodcem se návštěvník seznámí s historií kláštera Porta coeli, klášterním kostelem Nanebevzetí Panny Marie (tzv. bazilikou) a proslaveným portálem.

Minimální počet návštěvníků pro prohlídku jsou 3 osoby.

Další zajímavé expozice se věnují paleontologii a mineralogii (zvláštní část tvoří "Minerály na Tišnovsku").

Bližší informace najdete na webových stránkách pobočky Muzea Brněnska - Podhorácké muzeum

Klášterní pivovar Porta coeli

Po více než 3 letech malých, ale intenzivních krůčků se skupině našich pivovarníků podařilo vrátit toto krásné řemeslo tam, kde v roce 1628 začalo a v roce 1942 bylo přerušeno. V roce 2019 bylo slavnostně obnoveno vaření piva v klášteře Porta coeli. Nezapomeňte proto při vaší návštěvě Klášterní pivovar navštívit.

Dobrovolnictví

Pod záštitou kláštera probíhají dobrovolnické akce sdružené pod názvem Dobrovolníci pro Porta coeli. Ve spolupráci s hnutím Brontosaurus, se spolky Hojnost a Za sebevědomé Tišnovsko z Tišnova, skauty a dalšími mnoha lidmi dobré vůle vznikla úderná síla, která pomáhá čistit a zvelebovat klášter a jeho okolí. Zaujalo Vás to? Neváhejte, a ke skupině se přidejte!

Pro zpříjemnění Vašeho pobytu v areálu kláštera jsme otevřeli nově zrekonstruovaný prostor ve vstupním objektu, který v sezoně slouží k občerstvení návštěvníků a prodej klášterních produktů našich sester i jiných klášterů či suvenýrů.